Scroll to top

Blok mermerden 1 milyar dolar gelecek

Blok Mermer Fuarı’na Çinli ve Hintliler akın etti. Yerli mermer üretici ve ihracatçı firmalar, kurulan iş bağlantıları ile 2017’nin ilk çeyreğini de garanti altına aldı.

BURSA – Mermer sektörüne 20 milyon dolarlık sıcak satış ve sonrası için de 1 milyar doların üzerinde iş hacmi sağlayan dünyanın ilk kapalı alanda yapılan Blok Mermer Fuarı, katılımcıları memnun etti. Ağırlıklı Çin ve Hindistan’dan yeni müşterilerle temasa geçen yerli mermer üretici ve ihracatçı firmalar, kurulan iş bağlantıları ile 2017’nin ilk çeyreğini de garanti altına aldı. 2017’de 1-4 Kasım tarihlerinde yapılacak fuar için 26’sı yeni firma olmak üzere 150 firma şimdiden stant rezervasyonlarını yaptı. Yüzde 41’lik rekor büyüme ile bu sene ikincisinin gerçekleştirildiği fuarda 41 ülkeden 20 bin civarı ziyaretçi ağırlandı. Fuara destek sağlayan BTSO, 2023’te 7 milyar dolar ihracatın hedeflendiği sektörde, blok mermer fuarını takiben doğal taş ve madende uluslararası kongre ve sempozyum projesi başlatarak, dünyadaki tüm sektör duayenlerini Bursa’da toplamaya hazırlanıyor.

1 milyar dolarlık iş hacmi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da destekleriyle Tüyap Bursa’da gerçekleştirilen fuarda 600’ün üzerinde renk ve çeşitteki bin 80 mermer bloku sergilendi. Fuarda 26 bin ton blok mermer alıcı buldu. 600’ün üzerinde yabancı alım heyetinin de ağırlandığı fuarda, 20 milyon dolarlık sıcak satış gerçekleşirken, 20 bini aşkın profesyonel ziyaretçiye ulaşıldı. Fuarda sergilenen bin 80 blok mermerin tümü satılırken, sonrasında devam ettirilecek anlaşmalarla 1 milyar doların üzerinde iş hacmi sağlanması hesaplanıyor.

Maden-Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİ- AD) Başkanı Erol Efendioğlu, geçen yıl 550 adet blok sergilenen fuarda, bu sene ikiye katlanarak bin 80 adet blok mermerin görücüye çıktığını aktardı. Fuardaki ürünlerin yüzde 70’inin fuar açılmadan satıldığını belirten Efendioğlu, “Fuar bu hızla büyürse, mevcut fuar alanı katılımcı arkadaşlarımızın talebine yetmeyebilir. Dünyada bir ilki gerçekleştirdiğimiz blok mermer fuarı konseptimizi kesinlikle bozmamamız gerek. Yapacağımız en büyük hata, İzmir fuarına rakip olmayı düşünüp, mermer fuarı da yapalım dememiz olur. İzmir Mermer Fuarı dünya genelinde ilk 3’te yer alıyor. İzmir’e olan desteğimizi sürdürüp, blok fuar olarak yolumuza devam etmeliyiz. Bu hafta Çin’e, sonra İstanbul Mermer Fuarı’na, ardından Dubai’de sektörle alakalı fuarlara katılacağız. Şubatta Hindistan, ardından Çin, martta İzmir Mermer Fuarı. Yeterince mermer fuarı var. Biz blok fuarımızın kıymetini bilelim” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası kongre ve sempozyum da geliyor

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da Blok Mermer Fuarı’nı takiben doğal taş ve madende uluslararası kongre ve sempozyum projesi başlatacaklarını, bunu da MADSİAD ve İMİB işbirliğinde gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Fuara ev sahipliği yapan Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise fuarın geçen yıla oranla yüzde 41’lik rekor büyümeye imza attığını belirti.

Post a Comment

Your email address will not be published.

Googlef